60A_R31_2009_n.jpg
60A_R31_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Zdeněk Nejedlý (1878–1962)

60A_R31_2009_s.jpg
60A_R31_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Byl si jistý, že svým dílem klade kulturní základ budoucím generacím, takže ke konci života si mohl budoucnost padesát let po své smrti představovat nějak takto: v každé knihovně jsou na nejčestnějším místě vyloženy jeho sebrané spisy. Každý Čech zná a miluje Smetanovu Libuši a Jiráskovy husitské a obrozenecké romány. Na tom, aby se i jiná mistrovská díla těchto autorů a několika málo jejich spolupracovníků dostala národu do krve, pilně pracují početná vědecká pracoviště. Výsledkem je, že ve svých oborech jsou tato díla považována za nepřekonatelný vrchol a mladí tvůrci se jim už ani nepokoušejí vyrovnat, neboť vědí, že je to zbytečné. Současníci a kdysi také konkurenti těchto velikánů, lidé jako Masaryk a Šalda, jsou zapomenuti – pokud se jejich díla občas čtou, pak jenom jako dokumenty dávno překonané doby.

Utopisté často uvažují staticky: zapomínají, že všechno, i oni sami, bude jednou popřeno a vystřídáno někým jiným. Všechno pak dopadá jinak, než naplánovali. Nejedlého spisy v představitelné době sotva kdo vydá a naopak u Šaldy a Masaryka máme za to, že se jim podařilo položit otázky, na které každou novou generaci baví odpovídat znovu. Svým statickým myšlením Nejedlý nejvíc uškodil právě svým oblíbencům: nejen o Jiráskovi, ale zčásti také o Smetanovi platí, že nebýt Nejedlého autoritativního opečovávání, dařilo…

2009_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte