62_ash_R30_2009_n.jpg
62_ash_R30_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Pro Američany už není terorismus zdaleka tím hlavním problémem

První, co vidím pokaždé, když přilétám do New Yorku, je něco, co tam není: dvojčata na obzoru Manhattanu. Jenže stín, který vrhly tyto dvě chybějící věže na světovou politiku, není stejný jako stín dnes už také chybějící berlínské zdi. Většina lidí dnes vůbec necítí, že žijeme ve „válce proti teroru“ v tom smyslu, jako jsme kdysi cítili, že žijeme ve „studené válce“. A platí to jak pro svět, tak pro Ameriku, a dokonce i pro New York.

Koncem minulého měsíce americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová potvrdila, že Obamova administrativa hodila pojem „globální válka proti teroru“ do starého železa. Takže slogan, který měl mít podobně epochální nádech jako „studená“ nebo „čtvrtá světová válka“ (jak ji nazval neokonzervativec Norman Podhoretz, pro něhož i „studená válka“ byla „třetí světovou válkou“), přežil jen něco přes sedm let.

Pro většinu Američanů je už passé také Irák, i když samozřejmě není passé pro ty Iráčany, kteří jsou naživu a musejí snášet důsledky války. Jak napsal komentátor Thomas Friedman minulý týden v New York Times: „Sbohem, Iráku, a hodně štěstí.“ Titulek sice neodpovídá obsahu Friedmanova komentáře, ale vystihuje postoj Američanů, který by mě, být Iráčanem,…

2009_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte