2009-86-mobr-72R062009n.jpg
2009–86-mobr-72R062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-86-vobr-72R062009.jpg
Fotografie: Květiny byly zajištěny, lidé rozehnáni. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Když se koncem roku 1988 v prostředí opozičních skupin rokovalo o tom, které další datum (po 21. srpnu, 28. říjnu, 10. prosinci…) by bylo vhodné využít k veřejné demonstraci nesouhlasu s tehdejším režimem, nebylo vůbec sporu. Měl by to být 16. leden – den, kdy se na protest proti normalizaci společnosti po srpnovém obsazení sovětskými vojsky pod Národním muzeem zapálil student Filozofické fakulty UK Jan Palach.

Na konspirativních schůzkách, které se konaly střídavě v pražských kavárnách Hlavovka, Demínka a v Kulturním domě železničářů, se diskutovalo jen o formě shromáždění a o tom, zda je výhodnější se sejít v pondělí 16. ledna, nebo už v neděli den předtím, aby na shromáždění měli možnost dorazit i mimopražští. Nakonec zvítězila neděle a návrh, že demonstraci ohlásíme jako pietní akt, což de facto bylo jenom alibi – všem bylo jasné, že pro komunisty je „pietní akt“ stejně nepřípustný jako cokoli jiného.

Hodinu před začátkem demonstrace 15. 1. jsme měli sraz v bytě režiséra Andreje Kroba v Mánesově ulici na Vinohradech. Už když jsem tam šel, všiml jsem si cestou fízla a bylo mi hned jasné, že policie o srazu ví – už jen samotný nápad, že se všichni sejdeme na jednom místě před zahájením celé akce, byla hloupost, ale kvůli nedostatku času s tím už nešlo nic dělat. Když jsme pak půl hodiny před začátkem demonstrace…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte