26_R27_2009_n.jpg
26_R27_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Souboj o nejnapjatější rozpočet v historii Česka právě začal

„Bylo to jako zasedání krizového štábu,“ říká do telefonu Eduard Janota. „Mám pocit, že vážnost té situace si každý z nás uvědomuje až moc dobře.“ Je krátce po zvláštním jednání české vlády a téma, o kterém mluví ministr financí, je jasné – státní rozpočet na příští rok. Rozhodovat se o něm bude až za pár měsíců, přípravy jsou však již teď v plném proudu a před politiky je pořádný problém – kvůli ekonomické krizi a výpadkům daní od českých firem čeká letos státní kasu propad o 170 miliard a příští rok má být ještě hůř.

Do role toho, kdo se má s bobtnajícím rozpočtovým minusem vypořádat, naskočil Eduard Janota jako zkušený harcovník – kromě letošního připravoval i všech šestnáct předchozích českých rozpočtů. Teď jde přesto o něco docela jiného. Jako úředník a ministerský náměstek až dosud plnil přání politiků, teď je Janota politikem sám. A očekává se od něj téměř nemožné – najít miliardové úspory a nezdecimovat již tak oslabenou ekonomiku. To vše navíc s vědomím, že i sebelepší nápad může po podzimních předčasných volbách skončit pod stolem – rozpočet totiž bude schvalovat až nová sněmovna. Janotova mise i přes to všechno stojí za pozornost. Už teď je díky ní na stole řada zajímavých nápadů a možná i šance, že do budoucna se v Česku změní…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte