Americký prezident porušuje předvolební sliby

Nedodržet sliby učiněné během předvolební kampaně je v politice tak běžné, že je téměř trapné se nad zaběhnutou praxí pohoršovat. Svatouškové volby nevyhrávají a role Mirka Dušína je jako stvořená pro komentátory a kohokoli dalšího, kdo se nemusí ve své funkci nechat pravidelně potvrzovat hlasem nejširší veřejnosti. Ideál pravdomluvnosti je však něco, o co je potřeba neustále usilovat. Barack Obama v uplynulých dnech porušil jeden ze závažných předvolebních slibů a stal se – chtělo by se říci konečně – normálním manévrujícím politikem z masa a kostí, který místo aby se vznášel nad vodami, kráčí jako všichni ostatní tímto velmi obyčejným slzavým údolím.

Současný americký prezident během své předvolební kampaně kritizoval svého předchůdce za to, že na základně Guantánamo zřídil věznici, v níž mimo zákonný rámec drží a neobvykle drsnými metodami vyslýchá muže a mladíky zadržené po celém světě kvůli podezření ze spolupráce s al-Káidou. Kritizoval ho také za to, jakým způsobem s vězni hodlá naložit poté, co z nich vyšetřovatelé „vytěžili“ všechny dostupné informace. George Bush za tímto účelem zřídil speciální vojenské tribunály, které měly, opět mimo kontext amerického právního systému, nad zadrženými vynést rozsudky, včetně rozsudků smrti. Tribunály byly…

2009_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1676

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte