Islanďané svůj bankrot připisují také testosteronu

Jako by se teď Islanďané vrátili do časů starých vikingů. Tehdy muži-válečníci vyplouvali na rychlých člunech za obchodem či na lup ke skotským, anglickým nebo bretaňským břehům. Jejich ženy zůstávaly samy dlouhé měsíce na ostrově pokrytém lávou a ledovci a zajišťovaly přežití společenství v drsné severské krajině.

V posledních deseti letech dostala tato tradice moderní podobu: islandští bankéři a podnikatelé, takzvaní vikinští kapitalisté, létali do Evropy v soukromých letounech a s velkým rizikem a na dluh kupovali podíly v podnicích, kterým jiní investoři nedůvěřovali. Sázka nakonec nevyšla – vloni zkrachovaly všechny velké banky a musel je převzít stát. Dluh největších tří bank dosáhl desetinásobku ročního hospodářského výkonu celého ostrova; islandská ekonomika se letos smrskne odhadem o 12 procent a nezaměstnanost během jednoho roku stoupla z 1,2 na 10 procent.

Islanďané se probudili z finančního snu, stali se největší obětí finanční krize. Předčasné volby v minulém týdnu a hlavně islandské debaty o tom, kdo nese za krach jedné z nejbohatších zemí světa vinu, mají jeden překvapivý důsledek: zdá se, že nepořádek po zahraničních dobrodružstvích mladých vikingů zase budou uklízet islandské ženy.

Pánvičkami na muže
Podíl žen zasedajících v Althingu, nejstarším parlamentu světa, se po volbách zvýšil na historicky nejvyšších 43 procent …

2009_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1379

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte