Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Vaše otázky

Zdražení režijních jízdenek

Ministerstvo financí navrhuje zdanit tzv. režijní jízdenky pro zaměstnance dopravních podniků. U zaměstnanců Českých drah ministerstvo údajně vyčíslilo hodnotu této jízdenky na 21 000 korun za rok. Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem ministerstvo financí k této částce dospělo? Zdá se mi totiž poněkud nadsazená.
Tomáš Chasák


Ptali jsme se zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase a místopředsedy Odborového sdružení železničářů Petra Bazgera:
Do konce května by mělo být vládě předloženo nové znění zákona o daních z příjmu, které změní status jednotlivých zaměstnaneckých benefitů (tedy i režijních jízdenek) „na jeden zaměstnanecký paušál“, jehož parametry podle slov zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase zatím nejsou známy. „Rádi bychom proto věděli, jak k hodnotě 21 000 korun čtenář došel,“ píše v e-mailu zástupce Haas.
Podle místopředsedy Odborového sdružení železničářů Petra Bazgera by ministerstvo při odhadování hodnoty režijních jízdenek pro zaměstnance Českých drah a jejich příbuzné mělo být opatrné. „Hodnota režijní jízdenky je velice diskutabilní, což jde vidět i na mé rodině. Režijku mám já, moje manželka a syn. Já na ni dojíždím do práce, moje žena i syn ji využívají sporadicky,“ popisuje v e-mailu místopředseda OSŽ Bazger.
Navíc částka 21 000 korun je podle místopředsedy Bazgera odvozena od úplně jiného a luxusnějšího druhu služeb, a to tzv. In Gold karty. „Tato celoroční jízdenka s platností pro všechny tratě stojí právě těch zmiňovaných jednadvacet tisíc a je na rozdíl od režijní jízdenky určena pro první třídu,“ vysvětluje.
Přesto pokud by zaměstnanec ČD (případně člen jeho rodiny) jednou týdně dojížděl z Prahy do Ostravy a zpět, stále by oproti běžnému cestujícímu se zvýhodněným zákaznickým jízdným – i po zaplacení např. dvacetiprocentní daně z částky 21 000 korun – ušetřil 27 000.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte