Česko chce vybudovat úložiště odpadu z atomových elektráren, vydalo se však špatnou cestou

 

Světová hospodářská krize lidem připomněla, že není rozumné se příliš zadlužovat. Mám-li několik kreditních karet a na všech mi naskakují dluhy, mohu buď uvěřit finančním poradcům, že v budoucnu vše splatím, nebo se řídit selským rozumem, který mi velí šetřit.

V jistém smyslu se v podobné situaci nachází jaderná energetika. Na jedné straně sehrává pozitivní roli – vědci upozorňují, že pokud chce lidstvo odvrátit katastrofální změnu klimatu, nemůže ignorovat žádný zdroj energie, který neprodukuje emise skleníkových plynů. Na druhou stranu ale jádro vytváří „ekologický dluh“ a není jasné, zda se s ním v budoucnu dokážeme uspokojivě vyrovnat: vyhořelé palivo z reaktorů, které bude radioaktivní stovky tisíc let, se hromadí v elektrárnách a nikdo přesně neví, co s ním. Pro ilustraci, tento odpad bude zářit řádově milion let, tedy zhruba pětkrát déle, než existuje současný člověk, homo sapiens.

Ve Spojených státech jsou chladicí nádrže s vyhořelým palivem většinou tak přeplněné, že se do nich musejí přidávat pohlcovače neutronů, aby nedošlo k nekontrolované jaderné reakci, která by „rozfoukla“ radioaktivní látky do okolí elektrárny. Pokud by na mezisklad chtěli zaútočit teroristé, nemuseli by vymýšlet žádnou složitou taktiku. Stačilo by jim chladicí nádrž vypustit a následný požár by se pravděpodobně postaral…

2009_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte