Málokteré jednání politiků bylo někdy sledováno s takovým očekáváním jako jednání G 20 v Londýně. Setkání lídrů ekonomik reprezentujících více než 90 procent světové ekonomiky a téměř dvě třetiny obyvatel v době první globální recese si však takovou pozornost zasloužilo. O osudu jednání se nerozhodovalo ve čtvrtek v Londýně. To, co se odehrálo, byla spíše show pro média a částečně diskuse nad několika otevřenými body, na něž emisaři jednající po mnoho týdnů o návrhu komuniké nestačili.

Je jasné, že jedním z úkolů, které si stanovili hlavní aktéři schůzky (zjevně zástupci silných zemí EU a USA), bylo přijít se silnějšími závěry, než jaké očekávali ekonomičtí komentátoři. Šlo o zachování vlastní prestiže a o povzbuzení lidí otřesených krizí. Zdá se, že z tohoto pohledu bylo jednání úspěšné.

Díky za MMF

Klíčovou zprávou „požadovanou“ analytiky i veřejností je deklarace o „spolupráci“. To mimo jiné znamená, že alespoň v rámci londýnského jednání účastníci potvrdí, že v boji proti světové hospodářské krizi budou postupovat společně, a že pokud se některá země zbaví recese, nesmí to být na úkor země jiné.

Z tohoto pohledu komuniké, které zmiňuje nejen společný zájem na světové prosperitě a její nedělitelnost, ale potvrzuje také závěry z minulého jednání, že protekcionismus není lékem, plní očekávání. Nemění to však nic na skutečnosti, že nejedna země spoléhá na to, že ji z recese pomůže někdo jiný a že v dnešní…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte