2009-716-mobr-29R142009n.jpg
2009–716-mobr-29R142009n.jpg • Autor: Respekt

2009-716-vobr-29R142009.jpg
Fotografie: Namasírovat tlapky a jedem. (Psí spřežení Radka Havrdy) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Půl kila masti na psí tlapy, pět kilo zvířecích iontových nápojů a dvě stě kilo syrového masa. Když Radek Havrda balí na cestu, musí být v zavazadle opravdu jen to nejnutnější. A tentokrát potřeboval v autě navíc ještě místo na pohár pro vítěze. V lednu totiž jako první Čech nečekaně vyhrál nejnáročnější evropský závod psích spřežení La Grande Odyssée ve francouzských a švýcarských Alpách. Ještě loni byl šestatřicetiletý geodet z Podkrkonoší přesvědčen, že pokud se chce postavit na start profesionálních závodů, bude se muset odstěhovat do Norska. Během pár měsíců ale nejlepší český „musher“ (jak se lidem z oboru říká) dokázal, že přátelský vztah k psům a přísný tréninkový plán je důležitější než dobré sněhové podmínky a léta zkušeností. „Moji psi jsou šťastní, když běhají po horách. Vykrmování mazlíčků na sedačkách ve městech může naproti tomu někdy hraničit s týráním zvířat,“ shrnuje čerstvý šampion.

Tajný plán

Ze dvora je slyšet smutné vytí. Pes jménem Éro nemůže tentokrát jet s ostatními. Rekonvalescence po operaci uší trvá jen dva týdny, ale už teď by si dal obvyklé tréninkové kolečko. Ostatní psi netrpělivě poskakují kolem černé čtyřkolky a na zavolání jdou jeden po druhém k pánovi. Ten jim oblékne postroj a připne je do spřežení. Smečka má celkem osmnáct členů a na konci sedí musher. Všichni čekají na jeho povel ke startu.…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte