2009-657-mobr-machacekn.jpg
2009–657-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-657-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Sociální demokracie se na předvolebním plakátě slibuje zastat těch, co „krizi nezavinili“. Hezké. To znamená pomoci všem, protože u nás v České republice krizi nezavinil vůbec nikdo. Jiná věc by byla žádat sankce proti těm, kdo krizi zavinili. To bychom museli vyhlásit válku, patrně USA, případně Británii, možná bychom mohli klacíkem šťourat také trochu do Japonska.

Věc jiná je, co všechno se dalo dělat jinak, čemu se dalo předejít, když jsme věděli, že se krize blíží. Předem je však třeba říct, že i kdybychom sečetli to všechno, co se dalo dělat jinak, pořád bychom neměli řádově jiné výsledky. Takže: Špidlova vláda začala pokusem o fiskální reformy, pak je odpískala a vlády ČSSD přestaly nakonec dodržovat výdajové limity. ODS se mohla včas přihlásit k zavedení eura. Příliš automobilového průmyslu? Možná, ale jak říkají na Moravě, jiný by k nám „nedovalil“. Obecně jsme mohli mít – jako vzorní Dánové – rozpočtové přebytky v době prosperity. Vláda měla mít ve svých řadách ekonoma, již v srpnu jsem na tomto místě psal, že prioritou předsednictví na prvním až desátém místě bude hospodářská krize. Vláda tomu do prosince nevěřila. Mohla mít rezervu infrastrukturních projektů, okamžitě použitelných ve špatných časech. Pořád by se ale nic podstatného nezměnilo: kolaps trhů na Západě i Východě jsme z Prahy ovlivnit nemohli.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte