2009-653-mobr-35AR132009n.jpg
2009–653-mobr-35AR132009n.jpg • Autor: Respekt

2009-653-vobr-35AR132009.jpg
Fotografie: Neodešel včas. (Chodorkovskij) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Je to hanba! Soud je fraška,“ stačil vykřiknout po vězeňsku dohola ostříhaný a očividně pobledlý Michail Chodorkovskij, když vystupoval z policejního antonu před budovou moskevského soudu, kde od minulého týdne probíhá nejostřeji sledovaný proces v Rusku. Chodorkovskij a jeho kolega, předseda rady ředitelů mezinárodní finanční korporace Menatep Platon Lebeděv, kteří tráví již sedmý rok za mřížemi, byli eskortováni do Moskvy z tisíce kilometrů vzdálené a naprosto izolované vězeňské kolonie v Čitě, kde si odpykávají většinu trestu.

V novém procesu je žaloba viní ze zneužití 850 miliard rublů, které měli utržit za nelegální prodej ropy. O druhém trestním stíhání Chodorkovského a Lebeděva se začalo mluvit v roce 2005, vzápětí poté, co byli v prvním procesu odsouzeni k devíti letům vězení (později jim byl trest snížen na osm let). V nové obžalobě jsou oligarchové viněni, že si protiprávně přisvojili 350 milionů tun ropy a legalizovali finanční sumu, kterou utržili. Chodorkovskij a Lebeděv trvají na své nevině.

Proces, který je v ruských médiích označován za politickou událost roku, byl očekáván s velkými nadějemi. Prezident Medveděv totiž na podzim opakovaně slíbil, že se jeho prioritou stane reforma soudnictví, na jejímž konci budou soudy nezávislé a nezkorumpovatelné. Současný stav v ruské justici je totiž již delší…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte