2009-660-mobr-euro.jpg
2009–660-mobr-euro.jpg • Autor: Respekt

2009-660-vobr-24malavariantaR132009.jpg
Fotografie: Říkám Svobodovi ne. (Danuta Hübnerová) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Déšť bruselských eur, který už dva roky zavlažuje Česko, nabral na vydatnosti. Kromě 750 miliard korun posílaných sem ze strukturálních fondů EU přidala teď Evropská komise další peníze v balíku s nálepkou „speciál proti krizi“. Financí je tedy dostatek a navíc – další dobrá zpráva – se už neutrácejí tak bezmyšlenkovitě jako dřív. Přesněji než dřív je ovšem také třeba vědět, jak na ten zlatý poklad dosáhnout.

Máme, co jsme chtěli

Ještě loni se tu pracovalo nepřetržitě na dvě směny, dnes jede jen jedna a každý pátý člověk dostal výpověď. Výtahy se v Sedlčanech vyrábějí už čtyřicet let, od prosince se však poptávka o dvacet procent zmenšila. Výroba dnes běží především díky novému laseru a poděkování za to patří evropským daňovým poplatníkům, kteří na moderní technologii přispěli 15 miliony korun. To se v krizi hodí. Fabrika ušetří také díky novému zateplení za energii, polovinu opět zaplatila Evropská unie. S investicemi je ale konec, vypracované projekty na novou výrobní halu a testovací středisko putují do šuplíku. I kdyby Evropa byla znovu ochotna připlatit, podle stanovených pravidel musí žadatel nejprve všechno postavit za svoje peníze a dotace dostane až zpětně. „To si ale v době krize určitě nemůžeme dovolit, protože peníze potřebujeme ve výrobě. Takže jsme žádost stáhli,“ říká ředitel Sedlčanských strojíren Ladislav Filip…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte