2009-587-mobr-69R122009n.jpg
2009–587-mobr-69R122009n.jpg • Autor: Respekt

2009-587-vobr-69R122009.jpg
Fotografie: Na samotě pod dráty. (Domek Anny Jandové z přírodních materiálů od architekta Jiřího Makovce.) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Ten dopis je psaný na stroji. Anna Jandová totiž raději píše na stroji než na počítači. Když ještě chodila do zaměstnání, počítač měla zapnutý jenom na část dne, jen když ho zrovna používala. A teď ho nemá vůbec.

V jejím novém dřevěném domě, který dostavuje přímo na kraji lesa, je vůbec málo techniky, nemá ani televizi a nechala tu rozvést jen minimum drátů. Spíš než na technické vymoženosti vsadila na jednoduché a osvědčené věci. Je tu dřevěná podlaha i stropy, dům má fasádu z modřínového dřeva a izolovaný je ovčí vlnou. „Já jsem zkrátka hodně přírodní a potřebuji být v objetí přírody. A v tomhle domě se cítím dobře,“ říká paní Jandová.

Jenže ještě než byl její dům hotový, postavila rozvodná společnost přímo před jeho okny nové vedení vysokého napětí (22kV). Když se to zkombinuje se sloupy nízkého napětí, které tu už byly, je najednou volná krajina celá zadrátovaná. Právě proto začala paní Jandová psát strojopisné dopisy, aby rozvodná společnost vedla dráty pod zemí. „Více lidí mi říkalo, že vedení má na člověka nepříznivý vliv. A kromě toho je tu estetická stránka,“ říká paní Jandová. Nakonec dráty nechá zakopat pod zem na vlastní náklady, i když to půjde zřejmě jen u nízkého napětí.

Radomil Hradil se s manželkou nastěhoval do pěkného bytu na Praze 6. „Velmi brzy jsme začali trpět poruchami spánku, měli…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1261

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte