2009-569-mobr-38R122009n.jpg
2009–569-mobr-38R122009n.jpg • Autor: Respekt

2009-569-vobr-38R122009.jpg
Fotografie: Zkusme to spolu ještě jednou. ( Ministři zahraničí Sergej Lavrov a Hillary Clintonová) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Když Amerika a Rusko zasednou k jednacímu stolu, svět je už nesleduje se zatajeným dechem. Ale až se nový prezident Spojených států Barack Obama setká příští měsíc se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na summitu G 20 v Londýně a při následných oslavách 60. výročí NATO, které pořádá Německo a Francie, přece jen si připomeneme atmosféru starých filmových týdeníků.

To proto, že dvacet let po konci studené války hrají naděje na razantnější škrty v ruském a americkém arzenálu jaderných raket dlouhého doletu zase ústřední roli ve snahách stabilizovat neutěšené a zatím upadající vztahy mezi těmito dvěma supervelmocemi.

Obě strany signalizují, že jsou pro příměří. V posledních letech se těžce rozhádaly – Rusku se zajídala expanze NATO na východ a plány Bushovy administrativy na novou protiraketovou obranu v Evropě. Americe se zase nelíbilo, jak Rusko utáhlo kohoutky plynovodu a přitlačilo tím ke zdi Ukrajinu a další sousedy, ani srpnová válka s Gruzií a jednostranné uznání dvou celků, které se odtrhly od gruzínského území. Rusko si rovněž postavilo hlavu v Radě bezpečnosti OSN a nedovolí rozsáhlejší sankce proti Íránu.

Na počátku března americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, že Amerika a její spojenci nikdy neuznají gruzínské enklávy ani ruské…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte