2009-620-mobr-erik-sefredaktornovyn.jpg
2009–620-mobr-erik-sefredaktornovyn.jpg • Autor: Respekt

2009-620-vobr-erik-sefredaktornovy.jpg
Fotografie: Erik Tabery – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Dramatická situace uvnitř Strany zelených byla částečně vyřešena tím, že představitelé vzbouřenců, kteří si založili uvnitř SZ platformu, byli vyloučeni. To je v českých stranách méně obvyklé řešení. Proč se k němu uchýlili právě zelení, kteří si zakládají na otevřenosti a svobodném vyjadřování názorů? Jde o zvůli nebo jediné možné východisko z vleklého sporu?

Odpověď není tak snadná, jak se může jevit. Zároveň je ale velmi důležitá, protože jde o koaliční stranu. Rozhodli jsme se tedy udělat rozhovor s Martinem Bursíkem výhradně o této vnitrostranické krizi. K monotematickým rozhovorům nesaháme často, ale zde se nám zdálo správné udělat výjimku. Zeleným se také věnujeme v článku Silvie Lauder a v rubrice Na pozvání.

I kdybychom před týdnem nepřinesli překvapivou informaci o nátlaku na ministra spravedlnosti Pospíšila, aby zasáhl ve prospěch Jiřího Čunka, museli bychom se i v tomto čísle věnovat tzv. justiční mafii. Vrchní soud totiž odebral případ soudci Vojtěchu Ceplovi, který loni projevil odvahu a odvedl dobrou práci, když zásahy do výkonu spravedlnosti demaskoval. Doporučuji tedy článek Ondřeje Kundry a Jaroslava Spurného.

Ekonomická krize nabývá různých forem a rozsahu. Tomáš Sachr přivezl reportáž z Lotyšska, které je na prahu státního bankrotu. To samo o sobě je špatná zpráva, ale v případě pobaltských zemí se v pozadí hospodářských těžkostí skrývá ještě jedna hrozba. Komplikované situace může využít sousední Rusko, které usiluje o posílení ekonomické závislosti bývalých satelitů na jeho kapitálu.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, příjemné čtení vám přeje

Erik Tabery

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte