Donedávna startoval zhruba dvakrát za týden z gruzínského podhůří Kavkazu přísně utajený vrtulník a přetížen bojovníky, zbraněmi, municí i léky směřoval do blízkosti frontové linie. Jeho posádka musela pevně věřit v milost Alláha: za temné noci bylo třeba nenápadně protáhnout stroj skrz horská údolí, opatrně přistát, nabrat raněné i uprchlíky a stejně hazardním způsobem odletět, to vše bez přístrojů nočního vidění. Tyto dobrodružné lety však ukončil postup federální armády, a tak je dnes rušno hlavně podél čečensko-gruzínské hranice. Připomíná to situaci na pákistánsko-afghánském pomezí asi tak před patnácti lety: karavany zbraní a bojovníků putují horskými průsmyky až do míst, kde je čeká bitva s nevěřícími nepřáteli. Oproti Afghánistánu, kde peníze na zbraně poskytl americký Kongres, je ale čečenské úsilí závislé na pomoci ze zemí muslimského světa i zahraniční diaspory.

Šedí vlci přicházejí

Jednu z podob této pomoci líčí časopis The Muslim Magazine. List, který vydávají muslimové z USA (a stěží je tedy můžeme podezřívat z proruského překrucování faktů), popisuje okolnosti příchodu čerstvé várky bojovníků z Afghánistánu. Mudžahedíni, všichni ostřílení válečníci, překonali hranici z Ázerbájdžánu a po kavkazských horách chodili v tradičních turbanech a dlouhých košilích. Když se jich potom reportér zeptal, kdo je sem poslal, dočkal se neurčité odpovědi: "Nikdo, jsme tu dobrovolně, ve jménu islámu… "Islámský svět dokáže být k případům napadení…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte