Hospodářství České republiky se začíná podle statistických údajů mírně zvedat. Dobrým průmyslovým podnikům, především těm se zahraničními vlastníky, se daří lépe a dokáží využívat západoevropské konjunktury. Zrezivělé kolosy sice pohlcují další státní dotace, ale na druhou stranu pomalu „mizí ze statistik“: mohou projídat dotace populistických ministrů, jenže už propadly tak hluboko, že to horší být nemůže. Roste objem zahraničních investic a poptávka spotřebitelů směřuje k novým službám, jako jsou mobilní telefony a internet. Optimističtější čísla o vývoji hospodářství vedou mnohé znalce k přesvědčení, že naše krize byla obyčejnou cyklickou krizí, normálním výkyvem, ke kterým v kapitalismu čas od času dochází. Stále více se připomíná, že Poláci i Maďaři jsou koneckonců ještě spoustu let za námi v životní úrovni, HDP na hlavu či v exportní výkonnosti. Jak minulý týden napsal Karel Machala v Mladé frontě Dnes: "Jistě bychom mohli růst rychleji, ale to depresivní ponížené skuhrání a vidění v černých barvách je přece jen zbytečné. " Tak tedy: žádné starosti v novém roce?

Nic než korupce

Deprese nebo přehnaná skepse jistě nejsou ničím dobrým. Vždycky je daleko lepší něco dělat, přemýšlet, učit se a rozhlížet se po světě. Přesto je na místě jistá obezřetnost - třeba když někdo ze skalních optimistů bude tvrdit, že ekonomika nějak poroste bez ohledu na to, jací oslové či mudrci nám vládnou. Zahraniční investoři nás jistě neopustí ani při špatné vládě:…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte