Největší venezuelská státní firma se potýká s obtížemi a dluhy.Venezuelský prezident Hugo Chávez minulý týden oznámil, že zastaví dodávky ropy do Spojených států. Ceny ropy se tak podle něj vyšplhají na dvě stě dolarů za barel. Myslí to vážně? Zůstanou Američané bez ropy? A co se tedy vlastně stalo?

Největší soukromá těžařská firma Exxon Mobil vyhrála minulý týden mezinárodní soudní spor se státním venezuelským těžařským podnikem PDVSA. Exxon Mobil tvrdí, že venezuelská vláda firmu nechce odškodnit za skutečnou tržní cenu zařízení a projektů, o něž přišla při velkém znárodňování ve Venezuele před dvěma lety. Společnost získala soudní příkazy ke zmrazení aktiv venezuelského státního těžařského podniku PDVSA v hodnotě až 12 miliard dolarů (213 miliard korun). Majetek má být obstaven po celém světě, o rozhodnutí se jednalo v soudních síních ve Velké Británii, Nizozemsku, Nizozemských Antilách a Spojených státech. Jedná se o vůbec nejradikálnější krok ropné společnosti proti vládě, která se v době rostoucích cen ropy a plynu snaží získat kontrolu nad přírodními zdroji.

Znovuzvolení Cháveze před dvěma lety naplnilo obavy investorů v ropném průmyslu rozsáhlým znárodněním projektů v největším ropném nalezišti na světě, tzv. Faja de Orinoco. Zahraniční firmy dostaly určitou náhradu, a některé dokonce ve Venezuele zůstaly, a přestože mají minoritní zastoupení, drží se na velkém ropném koláči zuby nehty.

20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20088-vobr-20088-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte