Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Hodně hodných peněz

Darek Šmerda je z Prahy a v Mexiku nikdy nebyl. Už tam ale investoval několik desítek tisíc korun ze svých úspor. Přesněji: své peníze půjčil ženám ve venkovské oblasti Etla.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Vydělávám sobě i vám. (Etické investice podpoří nejmenší podnikatele v chudých zemích, ekologii nebo třeba křesťanské hodnoty) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Vydělávám sobě i vám. (Etické investice podpoří nejmenší podnikatele v chudých zemích, ekologii nebo třeba křesťanské hodnoty) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Darek Šmerda je z Prahy a v Mexiku nikdy nebyl. Už tam ale investoval několik desítek tisíc korun ze svých úspor. Přesněji: své peníze půjčil ženám ve venkovské oblasti Etla. Některá si koupila kozu, jiná kus látky. Kozy vykrmily, z látky ušily zástěry, prodaly na trhu a peníze vrátily i se slušným úrokem. Něco z něj dostane také pan Šmerda, jeho investice se za rok zúročí asi o osm procent. „Není to nijak závratné, ale neberu to jako čistý byznys. Líbí se mi, že za ty peníze třeba někdo začne podnikat,“ vysvětluje.

Darek Šmerda není žádný profesionální filantrop. Obvykle se pohybuje právě jen v čistém byznysu, pracuje jako ředitel v agentuře na billboardovou reklamu. A občas rád udělá něco pro druhé. S kolegy ve firmě na dálku adoptovali už několik dětí z Indie a z Afriky. Na Vánoce kupuje přáníčka, jejichž výtěžek jde na dětský fond UNICEF. A teď poslal svoje peníze do Mexika a zapojil se do takzvaného mikrofinancování.

Jsou to drobné půjčky pro lidi v chudých oblastech Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Na to, že i malá částka může za jistých okolností hodně pomoci, přišel už v 70. letech bangladéšský profesor ekonomie Muhammad Yunus; založil tehdy slavnou Grameen Bank, která pomohla z chudoby milionům lidí v Bangladéši, v roce 2006 za to získal Nobelovu cenu míru.

Mikrofinančních institucí jsou od té doby stovky po celém světě. Původně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.