2008-305-mobr-22AR062008nahled.jpg
2008–305-mobr-22AR062008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-305-vobr-22AR062008.jpg
Fotografie: S prezervativem je legrace, jo – a může zachránit život. foto tomki němec – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Nejjednodušší by bylo se rozesmát. Už kvůli mazlavé gumě. A ještě víc kvůli té podivné věci na jejím klíně: růžová, hladká a tvrdší, než by v realitě kdy mohla být. Mnohým by to bylo trapné. Kristýna zůstane klidná. Bez váhaní tato šestnáctiletá dívka zdvihne plastový penis. Levou rukou zkušeně stlačí špičku kondomu, pravicí opatrně odvine gumu dolů. „Přesně tak, to je dobrý,“ pochválí Jiří Stupka. Ostatní uznale přikývnou. Nikdo se nesměje.

Správné používání kondomu je jenom jedním z mnoha témat, která toto lednové dopoledne stojí na programu výuky Střední zdravotnické školy v Praze 4. Během takzvané „Hry proti AIDS“ jde o to, aby zhruba 50 žáků prvních ročníků ukázalo, co skutečně vědí o věcech, které v pubertě jsou najednou tak strašně zajímavé: Jak to, ještě jednou, funguje s ženským cyklem? Chrání pilulka také proti infekci HIV? Nakazím se, když objímám HIV pozitivního člověka? A co mám říct, když přítel či přítelkyně tvrdí, že s kondomem to prostě není ono? Studenty různé úkoly hry zřejmě docela baví – a proto by Jiří Stupka, asistent manažera Národního programu HIV/AIDS ze Státního zdravotního ústavu, vlastně mohl být spokojen. Jenže lidé zabývající se prevencí v těchto dnech moc důvodů k radosti nemají. V lednu byla totiž zveřejněna nejnovější statistika o AIDS v ČR – a čísla nevěstí nic dobrého.

Počet nových…

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte