2008-2802-mobr-oko.jpg
2008–2802-mobr-oko.jpg • Autor: Respekt

2008-2802-vobr-89R522008.jpg
Fotografie: Oko šelmy? Okolí hvězdy Fomalhaut A poté, co byl svit vlastní hvězdy vymazán. „Paprsky“ směřující od středu jsou světelný šum. Čtverec označuje planetu, detail ve výřezu její polohu s odstupem dvou let. Světlejší pás elipsovitého tvaru je disk prachu a drobných těles, na jehož vnitřním okraji se planeta pohybuje. (Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na Více.) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Rok 2008 si zapamatujeme kvůli nejrůznějším událostem, jimž bude bezpochyby dominovat příchod hospodářské krize a zvolení prvního černošského prezidenta USA. Pro ty, kdo se zajímají o astronomii, to však bude také rok, kdy se poprvé podařilo vyfotografovat planety u jiných hvězd.

Jistotu, že i jiné hvězdy mají planetární oběžnice, jsme získali v polovině 90. let minulého století, kdy vědci prokázali existenci první z nich. Dnes známe více než 300 těchto těles, jimž se říká exoplanety. Astronomové je však donedávna nacházeli jen pomocí různých fyzikálních měření (podrobnosti viz Respekt 24/07), spatřit se dosud nepodařilo žádné. Závody o to, kdo uspěje jako první, se stávaly napínavým kláním, v němž si již několik týmů nárokovalo prvenství, pokaždé však – jak odhalil podrobnější průzkum – neoprávněně.

První skutečné a nezpochybnitelné snímky byly zveřejněny v listopadu. Představují důležitou psychologickou hranici, ale nejen to. Jsou předzvěstí doby, kdy budeme schopni zjistit, z čeho se skládá atmosféra vzdálených planet, a pátrat na nich po známkách života.

Země očima mimozemšťanů

V roce 1990 prolétala nedaleko Země kosmická sonda Galileo. Mířila k Jupiteru a zemskou přitažlivost využívala jako gravitační prak, který ji urychlí. Přístroje sondy mířily k naší planetě, což vědci využili k zajímavému…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte