2008-2815-mobr-madagaskar.jpg
2008–2815-mobr-madagaskar.jpg • Autor: Respekt

2008-2815-vobr-36potravinyR522008.jpg
Fotografie: Bohatší jídelníček Brazilců, Indů a Číňanů. Sázení biopaliv na polích, kde se dříve pěstovaly potraviny. Spekulace na burzách s komoditami. To jsou příčiny raketového celosvětového vzrůstu cen potravin, které letos nejhůře zasáhly nejchudší obyvatele planety. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Těžko se tomu věří. Jižní Korea si na 99 let pronajala půlku orné půdy Madagaskaru. Skrze společnost Daewoo Logistics bude na čtvrtém největším ostrově světa na milionu hektarů půdy pěstovat kukuřici.

Jižní Korea, která je kvůli nedostatku půdy dnes celosvětově třetím největším dovozcem kukuřice, si tím chce zajistit potravinovou bezpečnost. Přesněji chce snížit svou závislost na dovážených potravinách, jejichž cena se odvíjí od nevyzpytatelných výkyvů na burzách. Jen letos se v případě kukuřice zvýšila o několik procent.

A Jižní Korea není jediným státem, který si po letošních zkušenostech začal jistit potravinovou budoucnost. Čína si v květnu pronajala 80 tisíc hektarů ruské půdy, Libye získala výměnou za ropu a plyn 250 tisíc hektarů na Ukrajině a prezident již zmíněné Jižní Koreje ohlásil plán na získání další půdy v Súdánu. V srpnu patnáct saúdskoarabských investorů zveřejnilo záměr pronajmout si půl milionu hektarů k pěstování rýže v Indonésii. V září Katar podepsal podobný obchod s Vietnamem, spekuluje se o pronájmu milionů hektarů kambodžské půdy především Kuvajtu a Kataru.

Bohaté asijské či blízkovýchodní státy, které neuživí jejich vlastní území, tak budou živit své obyvatele i dobytek plodinami, které sami vypěstují v chudých asijských a afrických státech. Sedmdesát procent obyvatel Madagaskaru přitom dnes žije pod hranicí chudoby a mnozí z nich závisí na…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1654

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte