Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Co s pravicí

Mirku Topolánkovi se podařilo hlavou prorazit zeď, kterou před lety postavil Václav Klaus. Náraz ale byl tak veliký, že si přitom šéf ODS rozbil hlavu, takže mu teď nezbývá mnoho času uklidit sutiny a postavit něco lepšího. Tak by se dala shrnout situace dnešní ODS a svým způsobem i české pravice. Ta se nachází ve vážné krizi a zatím neví, jak z ní ven.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační foto - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Ilustrační foto - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Mirku Topolánkovi se podařilo hlavou prorazit zeď, kterou před lety postavil Václav Klaus. Náraz ale byl tak veliký, že si přitom šéf ODS rozbil hlavu, takže mu teď nezbývá mnoho času uklidit sutiny a postavit něco lepšího. Tak by se dala shrnout situace dnešní ODS a svým způsobem i české pravice. Ta se nachází ve vážné krizi a zatím neví, jak z ní ven.

Britská inspirace

Když se před lety postavil do čela britských konzervativců David Cameron, vyvolalo to ostré střety uvnitř této ctihodné strany. Mladý politik totiž začal chvílemi mluvit jako liberál, ochránce životního prostředí a sociálně citlivý muž. Je to zrada tradiční konzervativní politiky, ozvalo se okamžitě.

Stejné hlasy, byť s opačnými argumenty, zaznívaly v polovině devadesátých let, kdy se do čela labouristů dral mladý Tony Blair. Partajní tradicionalisté ho odmítali kvůli tomu, že stranu udělal nezávislou na odborech, podporoval osekání silného státu, nebál se zavádět finanční spoluúčast například ve vzdělávání apod.

Můžeme vzít Velkou Británii jako inspirační laboratoř, která nám hlasitě říká: Politika se za posledních dvacet třicet let dramaticky změnila, socialisté nepřežijí, pokud budou chtít jen marnotratný stát, a konzervativci se k moci nedostanou, pakliže budou obhajovat jen zájmy podnikatelů a bohatých.

Lidé z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.