2008-2626-mobr-R49lawsonn.jpg
2008–2626-mobr-R49lawsonn.jpg • Autor: Respekt

2008-2626-vobr-R49lawson.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Mary Lawsonová (1946) je kanadská autorka žijící v Británii. Poprvé na sebe upozornila až v šestapadesáti letech, kdy vydala román Návrat do Crow Lake z prostředí rodného ontarijského venkova. Za prvotinu dostala hned dvě ceny a její následující román The Other Side of the Bridge (Druhá strana mostu) se v roce 2006 dokonce dostal do širší nominace na Booker Prize. Prvotina v českém překladu vychází právě teď.

Neomylně ke katarzi

Vypravěčkou románu je Kate Morrisonová, mladá bioložka z univerzity v Torontu. Se dvěma staršími bratry a malou sestrou vyrůstala v zapadlé vesničce Crow Lake v severním Ontariu. Strohé výchově dětí dominoval důraz na vzdělání, kterého předchozí generace farmářů nemohly dosáhnout. Rodinný sen se má splnit, když je nejstarší ze sourozenců Luke přijat na vysokou školu v Torontu. Situace se však dramaticky změní, když rodiče dětí náhle přijdou o život.

Luke se rozhodne, že zůstane v Crow Lake, aby se staral o malé sestry, a možnost studovat přenechá sedmnáctiletému bratrovi Mattovi, jehož vášní jsou přírodní vědy a pozorování vodního života v rybnících obklopujících rodnou vesnici. I jeho plány však zhatí nečekané okolnosti a Kate je nakonec jediná z rodiny, komu se podaří opustit Crow Lake, vystudovat biologii a nastoupit úspěšnou vědeckou dráhu. Nedokáže ale překonat pocit, že uspěla na úkor svých bratrů, jejichž…

2008_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte