2008-2464-mobr-60barthesR462008n.jpg
2008–2464-mobr-60barthesR462008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2464-vobr-60barthesR462008.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

„Nechť jsou hlas a psaní svěží, pružné, vlhké, zrnité a pohyblivé jako čenich zvířete!“ Ať toto zvíře celou noc běhá a čenichá v nekonečné krajině textu a zadáví v ní všechny tradiční hodnoty: Pravdu, Pokrok, Rozum, Boj. Neboť první hodnotou textu je rozkoš! – Zhruba to vzkazuje Roland Barthes ve slavné knize Rozkoš z textu, která s pětatřicetiletým zpožděním vychází v českém překladu.

Barthes (1915–1980) toho za svou intelektuální kariéru stihl hodně. Byl literárním kritikem, sémiotikem kultury, teoretikem strukturalismu. Stál u zrodu několika časopisů, svými provokativními tezemi rozpoutal mnoho sporů. Především je však zajímavý schopností neustále sám sebe obnovovat. Vždyť kolikrát už se mohl zabydlet ve světle reflektorů a vytěžit svou slávu do posledního znuděného studenta. Tomuto pokušení však odolal a svému psaní nikdy nedovolil ustrnout. Barthes byl zkrátka argonautem: neustále na cestě za zlatým rounem a během výpravy vyměňoval opotřebované části lodi, takže průběžně vznikala nová a nová plavidla.

Erotické slovo

Barthes ve svém vztahu k textům připomíná trochu psychologa, který se zamiloval do pacientky. Textům nejdříve v 50. letech naslouchal, později zkoumal jejich struktury a interpretoval je. Zhruba od 70. let se však přestal bránit jejich kouzlu a začal se zaplétat. Ta metafora je zde namístě: nejenže…

2008_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte