Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Česko

Prolomím vaše tabu

Novinové titulky z posledních týdnů ukazují, že ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové (Strana zelených) rozhodně nechybí schopnost své posluchače nažhavit. Jen je otázka jak.

Fotografie: Džamila Stehlíková - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Fotografie: Džamila Stehlíková - Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Další bláznivý nápad. Nejhorší ministryně této vlády. Neúnavná Džamila. Novinové titulky z posledních týdnů ukazují, že ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové (Strana zelených) rozhodně nechybí schopnost své posluchače nažhavit. Jen je otázka jak. A ještě složitější je to s tím, co vlastně „problematická“ – a kolegy často vysmívaná – členka kabinetu sleduje, jak se jí to daří a co to dělá se zdejší politikou.

Na vlně odporu

Zkoušet z vybavení malé kanceláře na konci chodby úřadu vlády vyčíst zvláštnosti její obyvatelky není úplně snadné. Kromě křesla, několika židlí, stolu a počítače tu nic dalšího není. Už pár prvních minut strávených se současnou nájemnicí však prozradí celkem dost. Ministryně Stehlíková mluví energicky, odbíhá od jednoho tématu k druhému, na české poměry je nezvykle otevřená a neformální. „Nikdo neví, jak dlouho tu bude. Proto chci stihnout co nejvíc věcí,“ říká mezi doušky horkého čaje.

Jednu věc už každopádně stihla. Za poslední rok vrhla na scénu několik nápadů, které rozproudily opravdu vášnivé polemiky a z jejich autorky udělaly jednu z nejcitovanějších členek kabinetu. Ministryně jde svými návrhy často přímo proti zdejším zavedeným zvykům. Jen namátkou: chce zákon trestající bití dětí, volá po zavedení volebního práva pro šestnáctileté, slíbila prosadit adopce dětí pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].