2008-237-mobr-31AR042008nahled.jpg
2008–237-mobr-31AR042008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-237-vobr-31AR042008.jpg
Fotografie: Když čínský pašík onemocní, světové banky zpozorní. (Čínští dělníci porcují vepřové) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Mít tak trochu inflaci je jako být tak trochu těhotná. Má smysl mít na paměti tohle staré rčení, když po celé zeměkouli prudce rostou spotřebitelské ceny? I ve chvíli, kdy Spojené státy koketují s hospodářskou recesí, ukázala čísla zveřejněná 16. ledna, že index spotřebitelských cen byl v prosinci o 4,1 procenta vyšší než v předchozím roce, zatímco v roce 2006 stoupl o 2,5 procenta. V eurozóně se inflace pohybuje na úrovni 3,1 procenta, což je nejvíce od chvíle, kdy eurobankovky a mince vešly do oběhu. Míra inflace Číny v hodnotě 6,9 procenta je nejvyšší za jedenáct let.

Podle indexu sestaveného investiční bankou Goldman Sachs činila v roce končícím listopadem úroveň celosvětové inflace 4,8 procenta, to je o dva procentní body víc než v roce předcházejícím (viz graf Strašidelná inflace). Ceny prudce rostly v 80 procentech zemí, které společnost monitoruje.

V historickém srovnání je toto všechno prkotina. Pětiprocentní míra inflace stěží znamená návrat ke dvouciferným nárůstům cen, které sužovaly bohaté země v sedmdesátých letech a rozvíjející se ekonomiky ještě i dlouho poté. (Po značnou část devadesátých let se průměrná míra inflace v chudých zemích pohybovala kolem 50 procent.)

Odpovědí je víc, ale málo

Nicméně nárůst je natolik rozšířený, že nastoluje nepříjemné otázky. Objevuje se čím dál víc signálů (od slabého maloobchodního prodeje po stoupající…

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 61 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20084-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 61 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte