Reakce Evropské unie na ruskou invazi do Gruzie působí bezradně. Výrok předsedy Evropské komise Josého Barrosa po mimořádném summitu minulý týden, že „ve světle událostí nemůžeme dál pokračovat, jako by se nic nestalo“, nemůže znít banálněji. Od začátku gruzínské války uběhl měsíc. Rusko podepsalo příměří, které neomaleně nedodržuje. Jednostranně, opět navzdory dohodnutým podmínkám, uznalo nezávislost jak Jižní Osetie, tak Abcházie.

O tom, že EU měla být tvrdší, nemůže být pochyb. Výhrůžka, že Unie nezahájí s Ruskem jednání o další spolupráci, dokud se ruští vojáci nestáhnou z Gruzie, nikoho v Kremlu nevyděsí. Evropané už dříve odkládali podobná jednání kvůli polskému obchodu s masem. Rusové jsou usazení na strategických místech gruzínského území a jejich nohsledi provádějí etnické čistky v Osetii. Svět – nejen Evropa, ale také Spojené státy – přihlíží.

Překročený Rubikon

Politici mohli na zvláštním summitu schválit hospodářské sankce. Mohli zpřísnit vízový režim a pořádně ruské elitě usazené v Evropě zkomplikovat život. Mohli zrušit summit Rusko – EU plánovaný na listopad. Mohli přemýšlet o obstavení kont bohatých Rusů spjatých s Kremlem nebo se připojit k hlasům volajícím po vyloučení Ruska z G 8. Mohli udělat spoustu dalších podobných kroků.

Nic z toho by ovšem Rusko ke stažení nepřinutilo. Jediné, co by skutečně obratem, teď hned, mohlo situaci radikálně zvrátit, je vojenská akce…

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200837-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte