2008-1958-mobr-15rupnikR362008n.jpg
2008–1958-mobr-15rupnikR362008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1958-vobr-15rupnikR362008.jpg
Fotografie: Jacques Rupnik – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Jacques Rupnik

(1950) je francouzský politolog a novinář narozený v Praze. Vystudoval Sorbonnu a Harvard, byl redaktorem BBC, v současnosti je ředitelem výzkumu na Fondation des Sciences politiques v Paříži a přednáší na světových univerzitách. Je autorem řady knih.

Americké předvolební sjezdy jsou dokonalou show, kde se mává vlajkou a mluví o „amerických hodnotách“. Sjezd demokratů v Denveru to vše předvedl, ale zároveň se zhostil toho podstatného: ukázal kandidáta na prezidenta a dal příležitost nahlédnout do politické konstelace, která má umožnit jeho vítězství. Hlavním záměrem bylo uvést Baracka Obamu, mimořádně nadaného řečníka, aby vysvětlil, jak svoji vizi změny hodlá uskutečnit. To, co bylo v Denveru pro kandidáta Obamu a jeho kampaň podstatné, lze shrnout takto:

1. Strana předvedla jednotu a schopnost nechat rozpory za sebou. Proto patřila vystoupení Clintonových k rozhodujícím momentům. Hillary ukázala, že už nesází na Obamovu porážku, aby si připravila šanci na příští volby. Bill Clinton je stále nejpopulárnější mezi demokratickými voliči (měl dvě třetiny podpory, když opouštěl Bílý dům, Bush má sotva třetinu). Proto Obama potřebuje Clintona a McCain se drží od Bushe dál. Clinton podpořil Obamu a připomněl, že argument „je mladý a nezkušený“ byl v roce 1992 použit i proti němu. (Lze dodat, že tak tomu bylo i s Johnem Kennedym v roce 1960.) Když odcházel z funkce, zanechal rekordní nadbytek v rozpočtu; Bush nechá nevídaný schodek a zadluženost. Bushův unilateralismus Ameriku oslabil, demokratická vláda se snažila spolupracovat se spojenci: „Lidem v zahraničí více imponuje síla příkladu než příklad síly.“ Jinými slovy: nejlepší zbraň proti antiamerikanismu a ztrátě amerického vlivu je zvolit Obamu a dát novou tvář americkému snu.

2. Obama má charisma a schopnost formulovat novou vizi, ale jeho slabinou je prý malá zkušenost. Odtud volba Josepha Bidena jako kandidáta na post viceprezidenta. (M. Albrightová, bývalá a možná budoucí ministryně zahraničí, v projevu v Denveru de facto řekla, že americká zahraniční a bezpečnostní politika nemůže být ve zkušenějších rukou.) Úkol číslo jedna pro nového prezidenta: jak dostat americké vojáky z Iráku během osmnácti měsíců? Kritika irácké války byla jedním z témat kritiky Bushe a McCaina. Od roku 2003 stojí válka přes deset miliard dolarů měsíčně, což při Bushově snižování daní může vést jen k obrovským zadlužením. A nikdo tomu nevidí konec; hlavně ne McCain.

3. Třetí téma, které se během kampaně jistě stane prvním: rychle se zhoršující hospodářská a finanční situace. Blíží se nulový růst a recese. Energetická krize volá po alternativní politice, ale Bush i McCain jsou podle demokratů v zajetí naftařské lobby. Hypotéky na realitním trhu nastartovaly finanční krizi, která miliony lidí připravila o střechu nad hlavou.

Za takové situace by se mohlo zdát, že demokraté nemohou prohrát. Dva měsíce před volbami má ale Obama jen malý náskok a nikdo si netroufá předpovědět výsledek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte