2008-1923-mobr-29R362008n.jpg
2008–1923-mobr-29R362008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1923-vobr-29R362008.jpg
Fotografie: Těžko dokážete, kdo útočil. (Americké vojenské středisko na obranu proti útokům po síti) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kdo chtěl během rušných dnů kavkazského konfliktu znát gruzínský pohled na věc a rozhodl se pro gruzínské internetové stránky, měl většinou smůlu. Obvykle se na ně nedalo vůbec dostat nebo na nich byly k vidění podivuhodné věci. Třeba na portálu prezidenta Michaila Saakašviliho visela mozaika fotografií přirovnávajících gruzínskou hlavu státu k Hitlerovi.

Útoky na gruzínskou počítačovou síť přitom začaly několik dní před vyostřením konfliktu, už na začátku srpna, v době narůstajících provokací na gruzínsko-osetinské linii. Když se k nim přidaly tanky a další těžká vojenská technika, bylo to v historii válek vůbec poprvé, kdy rozsáhlý kybernetický útok doprovázel klasické pozemní bojové operace.

Hackeři nepřišli s žádnou novou metodou, buď se na gruzínské stránky nabourali přímo, nebo využili účinný způsob označovaný jako DDoS (Distributed Denial of Service) – hacker snadno nainstaluje vir do tisíců jiných počítačů, jejichž majitelé nic netuší. V určeném okamžiku pak začnou všechny napadené počítače vysílat signály směrem k vybranému serveru a ten se pod náporem informací zhroutí.

Ačkoli NATO uvažovalo o vyslání svých počítačových expertů, největší díl pomoci poskytli gruzínské vládě krajané žijící v zahraničí. Gruzínci měli štěstí, že vedoucí nadnárodní společnosti Tupil System Inc., provozující datová centra, Nino Doijašviliová byla právě na dovolené…

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200836-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte