Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Soumrak farmářů

Do českého zemědělství vtrhla nová vlna. Vedle zkušených družstevníků, zběhlých ve složitém systému dotací, se začínají prosazovat konkurenti, kteří kromě kontaktů na ministerstvo skvěle ovládají i čím dál lukrativnější byznys s potravinami. A teď získali mocného spojence: ministra zemědělství, který se za jejich zájmy bije v Bruselu.

2008-1890-mobr-gandalovic.jpg
2008–1890-mobr-gandalovic.jpg • Autor: Respekt

2008-1890-vobr-24gandalovic01R352008.jpg
Fotografie: Své velkostatkáře nedáme. (Gandalovič) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Do českého zemědělství vtrhla nová vlna. Vedle zkušených družstevníků, zběhlých ve složitém systému dotací, se začínají prosazovat konkurenti, kteří kromě kontaktů na ministerstvo skvěle ovládají i čím dál lukrativnější byznys s potravinami. A teď získali mocného spojence: ministra zemědělství, který se za jejich zájmy bije v Bruselu.

Ministerská rebélie

Pro evropské velkostatkáře to byl velký den. K výhře přitom stačilo jen několik vteřin. Tak dlouho trvalo na zatím poslední bruselské poradě sedmadvaceti zemědělských ministrů ticho, následující po proslovu „venkovské“ komisařky Mariann Fischer Boelové. Její řeč tlačila na to, že Unie musí plnit své staré sliby a podporovat hlavně malé zemědělce, kteří drží venkovskou krajinu nad vodou.

Pak ale zvedl ruku český zástupce Petr Gandalovič a označil plánované citelné seškrtání dotací evropským velkostatkářům jako nepřijatelný zásah do svobody podnikání. Vzápětí se přidali jeho kolegové z Británie, Irska, Německa, Slovenska a Polska a bylo jasné, že vize větší podpory drobných zemědělců půjde zase na čas k ledu.

Nechme teď Gandalovičovy spojence stranou (třeba Brity tlačí fakt, že zemědělská reforma škrtá tučné příspěvky pro královskou rodinu, která je největším vlastníkem půdy na ostrovech, Nizozemci se zase odvolávají na svůj tradiční liberalismus). Gandalovičova…

200835-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200835-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte