Demokracie a svoboda se neobejdou bez nezávislých soudců. Nezávislost soudů na výkonné moci je nejdůležitější zárukou svobody. Tyto dvě zásadní věty zná v různých obměnách každý právník a určitě o nich slyšela většina politiků. V Česku přesto není možné prosadit skutečnou nezávislost justičních orgánů.

Po dvaceti letech od pádu totality se tato základní priorita demokracie u nás řeší reformami, které připomínají „třetí cestu“, hybrid silného vlivu státu a velmi regulované volnosti soudů. Jako by politici zkoušeli na počátku nového tisíciletí v právu cestu, se kterou neuspěli jejich předchůdci v osmašedesátém v ekonomice.

Justice musí být mocná

I ty nejlepší zákony a pravidla jsou nám k ničemu, pokud někdo nezajišťuje jejich dodržování. Když se tak neděje, stáváme se svědky zneužívání moci, vytváření klientelistických, nebo dokonce zločineckých propojení mezi politikou a obchodem. Domoci se práva v takových věcech, jako je vydobytí dluhu nebo nároku na styk s dítětem, trvá roky. Vězení se vyhýbá každý třetí odsouzený. Získat odškodnění za právní příkoří je téměř nemožné. A tak dál.

Ale za to přece nemohou politici, ale soudy, dá se namítnout. Soudy dnes patří podle průzkumů mezi nejméně důvěryhodné instituce v zemi. Skutečně jsme svědky scén, kdy jsou zásluhou chyb soudců propouštěni z vazby gangsteři, soudy vynášejí nepochopitelné a ve stejné věci naprosto rozdílné rozsudky, soudní řízení se táhne, ze soudů se…

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200834-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte