0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
2. 8. 20085 minut

Jestřábi bez křídel

Když John Bolton, kterého jeho příznivec George Bush kdysi proti vůli Kongresu dosadil na post velvyslance při OSN, nahlas obviňuje Bushovu vládu z „naprostého morálního selhání“ a „intelektuálního kolapsu“, tušíte, že se v Americe něco důležitého děje.

Když John Bolton, kterého jeho příznivec George Bush kdysi proti vůli Kongresu dosadil na post velvyslance při OSN, nahlas obviňuje Bushovu vládu z „naprostého morálního selhání“ a „intelektuálního kolapsu“, tušíte, že se v Americe něco důležitého děje. Když další představitel neokonzervativního hnutí Michael Rubin tvrdí, že Bushova politika je diplomatickým fiaskem hodným Jima Cartera, je vám jasné, že nejde jenom o zhrzené ambice jednoho jestřába. Když editor Čítanky neokonzervatismu (The Neocon Reader) pan Irwin M. Stelzer rozzlobeně píše o nové politické ose Bush–Riceová–Obama, víte už úplně jistě, že se na vedlejší koleji ocitlo celé jedno myšlenkové hnutí, které ovlivňovalo chod americké zahraniční politiky od Bushova nástupu do úřadu.

Stalo se totiž toto: Bílý dům nejdříve nečekaně oznámil, že mění taktiku a vyšle svého zástupce, ve skutečnosti třetího nejvýše postaveného muže ministerstva zahraničí, k přímým multilaterálním rozhovorům s Íránem o jeho jaderném programu. To byl zásadní obrat, ještě na jaře nazýval George Bush jakákoliv jednání s Teheránem bez toho, že Írán nejdříve zastaví obohacování uranu, ustupováním nepříteli. Nebyla to ovšem první sprcha.

↓ INZERCE

Korektní nepřátelé

Bushova administrativa na popud Condoleezzy Riceové již dříve vstoupila do podobných přímých šestistranných jednání se Severní Koreou.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc