2008-1678-mobr-55AR312008n.jpg
2008–1678-mobr-55AR312008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1678-vobr-55AR312008.jpg
Fotografie: Baví mě pozorovat lidi. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Do brněnského divadla Reduta právě vešli postarší švýcarští manželé. Chtěli nejspíš posoudit rekonstrukci historické budovy, kterou jim doporučil navštívit průvodce, ale záhy jejich pozornost přitáhla socha ve foyer. Mladá dívka sedící na staré posteli, navenek klidná, ale jakoby s tíživým příběhem uvnitř. Sochařka Martina Šedová (1981) manželský pár chvíli pozorovala, a pak jim prozradila tajemství.

Leckomu se totiž alespoň s touto sochou může splnit existenciální sen: konečně vidět očima do druhého člověka. Tajemství spočívá v tom, že dívka v životní velikosti, mimochodem postava z Munchova obrazu Puberta, má za svýma mandlovýma očima malou obrazovku s 3D filmovou smyčkou. „Ale nechtěla jsem, aby to bylo něco výrazného, co by hned upoutalo. Ta socha funguje i tak. A ty oči, to je jenom pro někoho, kdo se na ni opravdu podívá a chce jí rozumět,“ vysvětluje Šedová svůj záměr. Většina lidí kolem sochy jen přejde, už proto, že není snadné překonat první galerijní zákaz: nedotýkat se exponátů. Jenže v tomto případě to chce dát ostych stranou a přilepit na minutu nos na nos – teprve potom lze spatřit, co se dívce honí hlavou.

Socha se stejně jako Munchův obraz jmenuje Puberta a jde o dva roky starou bakalářskou práci Martiny Šedové. Na Fakultu výtvarných umění Vysokého učení technického se v Brně hlásila trochu netradičně z gymnázia. Předtím pracovala hlavně s…

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte