2008-141-mobr-43AR032008n.jpg
2008–141-mobr-43AR032008n.jpg • Autor: Respekt

2008-141-vobr-43AR032008.jpg
Fotografie: Katarína Mathernová • Autor: Respekt

Na první pohled může působit stroze, ale stačí zažertovat o pěkném výhledu z její šedivé kanceláře a začne se uvolněně smát. Mluví energicky, neplýtvá slovy a na ženu má velmi pevný stisk ruky. Člověka napadne, že jednání s ní musela být tvrdá. A Češi o tom vědí své. Třiačtyřicetiletá Slovenka Katarína Mathernová patří k nejvýše postaveným lidem z nových členských států v hlavní úřadovně Evropské unie. Jako zástupkyně generálního ředitele pro regionální politiku v Evropské komisi měla na starosti vyjednávání o bezmála 700 miliardách, které by v příštích letech mělo Česko čerpat z podpůrných fondů EU.

Dlouho to vypadalo, že Česká republika si evropských peněz moc neužije, protože nebude schopná včas připravit podklady. Nakonec to ale dopadlo lépe – do roku 2008 jsme vstoupili jen s jedním nedodělaným programem pro čerpání peněz ze čtrnácti. Neměl tedy pravdu Jiří Čunek, když říkal, že chyba není na české straně, ale v nedostatečné práci euroúředníků?

Znám tento pražský názor a přijde mi trochu legrační. Je ale samozřejmé, že se v posledních měsících zrychlilo na obou stranách – zdůrazňuji, na obou stranách.

Já ale hlavně nesouhlasím s premisou, že na tom Česko bylo špatně. Ze strany komise to tak nikdo necítil, na rozdíl od české politické scény a médií. Já jsem to tak nikdy nevnímala. Byla jsem si vědoma, že shoda na programech si vyžádá složitou…

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte