Podle rozvášněné gruzínské opozice se tamější prezident Michail Saakašvili ukázal v lednových volbách jako arogantní despota. Její stoupenci s nadsázkou tvrdí, že Saakašvili není o moc lepší než ruský prezident Vladimir Putin. Saakašviliho odpůrci přistřihli prezidentovi křidélka a doufají, že v dalších volbách, které proběhnou ještě v tomto roce, ovládnou parlament. To by se jim také mohlo povést.

Na Ukrajině mezitím další zapálená prozápadní politička Julija Tymošenková přesvědčila velmi vyrovnaný parlament, aby ji znovu zvolil premiérkou. Viktor Janukovyč, její proruský rival, kterého vytlačila z úřadu, s hořkostí předpověděl „soudní procesy… krizi a skandály“. Je dost dobře možné, že se na post premiéra vrátí.

To jsou jinými slovy docela dobré zprávy. Demokracie, seriózní argumentace a veřejná soutěž jsou živé, mají se čile k světu a daří se jim poměrně dobře alespoň ve dvou zemích, v nichž pouliční protesty tak strhujícím způsobem zvítězily nad postsovětskou špatnou vládou.

Zklamání z vůdců

Důsledky takzvaných „barevných revolucí“ (gruzínská v listopadu roku 2003 byla zbarvena do růžova a ukrajinská o rok později do oranžova) byly v obou zemích matoucí. Tyto zmatky popudily jak utopisty, kteří v pouličních dramatech viděli střet západního světla a sovětského temna, tak cyniky, kteří tvrdili, že kde je zneužívání moci tak hluboce…

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20083-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte