Privatizuj, dereguluj a liberalizuj. A nezadlužuj stát. Takto zní obvyklé doporučení pro ekonomiky, které se transformují (nebo je postihla krize), z pera „washingtonských institucí“ Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Jsou to základní pilíře takzvaného Washingtonského konsenzu, který zmíněné instituce formulovaly v 90. letech a jehož doporučeními se řídily také země střední a východní Evropy po roce 1989. Nyní se však zdá, že se pod washingtonskými základními kameny povážlivě otřásá zem.

Zpráva o růstu

Londýn, Káhira, Kapské Město, New York a karibský ostrov St. Kitts byly prvními příjemci studie Světové banky nazvané Growth report, tedy Zpráva o růstu. Do čela týmu, který zprávu připravoval, posadila Světová banka nositele Nobelovy ceny za ekonomii, profesora Stanfordovy univerzity Michaela Spence. V jeho týmu se objevili lidé jako guvernér čínské centrální banky, bývalý prezident Mexika či bývalí ministři financí Turecka a Jižní Afriky. Ambiciózní název reportu a samotný autorský tým ukazují, že zpráva, mající podtitul Strategie udržitelného růstu a všeobecného rozvoje, nebude jen obvyklou analytickou publikací Světové banky.

Není tajemstvím, že popularita „rad“ těchto institucí, které hlásaly oslabení státu a liberální přístup k trhům, je v „nezápadním“ světě (až na nějaké výjimky) blízká bodu mrazu. Zejména od krize v jihovýchodní Asii roku 1997 a od kolapsu argentinské…

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte