0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Česko21. 6. 200810 minut

Dámy a pánové, konec sázek

Čtenáři novin se právě dozvěděli, že v Česku se loni prosázelo rekordních sto miliard a senátor Novotný má v parlamentu návrh zákona, který chce této zemi sebrat letitý titul ráje hazardu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Další závislá je na cestě. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Další závislá je na cestě. - Autor: Tomki Němec
Fotografie: Další závislá je na cestě. - Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Neslazený černý čaj v obřím hrnku vychladl, aniž se ho senátor Josef Novotný jedinkrát dotkl. Stačilo pronést kouzelné slůvko: hazard. A muž, který se už léta snaží osekat drápy tomuto nejvýnosnějšímu českému byznysu, mluví a mluví. Čtenáři novin se právě dozvěděli, že v Česku se loni prosázelo rekordních sto miliard a Novotný má v parlamentu návrh zákona, který chce této zemi sebrat letitý titul ráje hazardu.

Miliardové zisky však poskytují hazardním bossům viditelně dost prostředků na to, aby ovlivňovali politická rozhodnutí ve svůj prospěch. Jedna Novotného novela, snažící se omezit volné bujení herního průmyslu a zločinů, které se na něj lepí, už před časem padla pod stůl. Té současné chystá v Senátu podobný osud zvláštní koalice ODS se sociálními demokraty a lidovci. „Musí za tím stát korupce,“ komentuje Novotný parlamentní benevolenci, díky níž je jen v Praze na Václavském náměstí víc heren než v celém Rakousku a praní špinavých peněz v kasinech tu podle policie dosahuje už léta jedenáctimístných čísel.

Detektiv v ráji

Něco se však přece jen změnilo. Zatímco se svou předchozí zamítnutou novelou stál Josef Novotný proti kolegům v Senátu před dvěma lety sám, letos návrh podepsalo dalších jedenáct členů horní komory z nejrůznějších uskupení a stran. I proto bijec hazardu věří, že nový zákon nakonec projde.

Jeho cestě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc