2008-76-mobr-31AR022008nahled.jpg
2008–76-mobr-31AR022008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-76-vobr-31AR022008.jpg
Fotografie: Lepší manžel s pověstí plejboje a nezralý syn než nejistota bez jména Bhutto. (Otec a syn Zardáríové) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Pohlavárům vyhlášené Oxfordské univerzity teď leží na stole nebývalý problém: jeden z jejích studentů se stal nečekaně ze dne na den předním politikem stosedmdesátimilionového Pákistánu. A protože v Pákistánu se na politiky organizují atentáty, musí teď šéfové Oxfordu vymyslet, jak na univerzitní půdě při zachování tradičních svobod a volnosti ohroženého studenta chránit. Nebude to snadné: oním mladíkem je devatenáctiletý Bilával Zardárí, kterého jeho matka, zavražděná Bénazír Bhuttová, označila ve své závěti za svého nástupce.

Političtí komentátoři v Pákistánu se vzápětí začali utěšovat, že nejsou jedinou zemí, která jen těžko odolává kouzlu rodinných dynastií. Pupeční šňůrou minulosti spojená Indie je na tom stejně s néhrúovskou dynastií, přesto je tu rozdíl. Nynější néhrúovský dědic, Rahúl Gánhdí, je sice také považován za mladého a nezkušeného politika, který se před svým nástupem k moci musí ještě hodně učit. Oproti Bilávalovi je ale o plných osmnáct let starší a má za sebou skoro čtyři roky poslancování v indickém federálním parlamentu. Bilával sice po smrti své matky převzal jméno Bhutto, pokud by ale chtěl jako Rahúl začít sbírat zkušenosti, získat kontakty a respekt v parlamentu, musí si ještě šest let počkat: poslancem pákistánského parlamentu se může stát teprve v pětadvaceti.

Seber prachy a zmiz

Pákistán…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2406

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte