0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura3. 5. 20087 minut

Za knižní pestrost

Pro každého, kdo čekal velkou kulturní akci, to byl zdrcující dojem. Alespoň na první pohled. Na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti byla minulý víkend atmosféra jako na Matějské pouti či v zoologické zahradě. Vydýchaný vzduch, nedělní davy lidí s dětmi.

  • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Pro každého, kdo čekal velkou kulturní akci, to byl zdrcující dojem. Alespoň na první pohled. Na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti byla minulý víkend atmosféra jako na Matějské pouti či v zoologické zahradě. Vydýchaný vzduch, nedělní davy lidí s dětmi. Výkřiky moderátorů velebící digitální encyklopedie a kuchařky. Prezentace všeho, od knih Haliny Pawlowské přes argentinské odborníky na Borgese až k projekci Ferdy Mravence. Jedny toalety na tisíce lidí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na čtrnáctý ročník veletrhu aspoň na chvíli povinně zamířili všichni, kdo mají v Česku co dělat se psaním, produkcí či prodejem knih. Svět knihy má sice daleko k eleganci a důstojnosti, jenže všichni, kdo pracují s knihami, ho potřebují: autoři, nakladatelé, knihkupci, čtenáři. Poslední jmenovaní sem chodí okukovat celebrity i nakupovat. Někdy brak, ale jindy tituly, které se do knihkupectví téměř nedostanou. Proto si tu pronajímají místa akademická nakladatelství jako Karolinum nebo Masarykův ústav či nakladatelé specializovaní na umění a krásnou knihu.

Zrušil jsem to

„Abych mohl být kulturní, musím si na to vydělat.“ Tohle heslo se v Česku vžilo před osmnácti lety a platí dodnes: většina kvalitních knih prodělává. Stačí na veletrhu obejít pár stánků a je jasné, jak to funguje v praxi.

Nakladatelství Agite/Fra vydává moderní krásnou literaturu a zároveň pro obživu distribuuje luxusní zápisníky Moleskine. Galén vydává beletrii a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc