2008-902-mobr-55AR172008nM.jpg
2008–902-mobr-55AR172008nM.jpg • Autor: Respekt

2008-902-vobr-55AR172008nV.jpg
Fotografie: Hlavně neusnout na vavřínech. – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Svou kariéru si vybájila už někdy v páté třídě. Příběhy linoucí se z televizní obrazovky ji fascinovaly natolik, že při sledování Chalupářů nebo Takové normální rodinky snila o tom, že spojí budoucnost s filmařskou branží. O nějakých dvacet let později připravuje Jitka Rudolfová (1979) svůj absolventský snímek na katedře režie na pražské FAMU s názvem Zoufalci. Je to příběh šesti třicátníků, kteří se rozhodnou přestěhovat se z města a zkusit spolu žít na venkovském statku.

„Snažím se vypořádat s vlastními problémy nebo s problémy, které vidím u lidí kolem sebe,“ popisuje své puzení k tvorbě. Stačí jí pozorovat známé. „Málokdo je spokojený v osobních vztazích. Ty jsou často nestálé a volné,“ říká autorka, jejíž závěrečný film na škole má být bilancí generace, která v již poměrně pokročilém věku stále přesně neví, co od života chce. Film je inspirován zejména jejími kamarády z ochotnické divadelní společnosti z rodného Jablonce, s nimiž už v šestnácti jen tak nezávazně spřádala plány na společný život na venkově.

Rudolfová to nejdříve zkoušela na FAMU s animací po realistické úvaze, že o studium režie nemá smysl po gymnáziu usilovat. Vyzkoušela si nultý ročník, postupně ale zjišťovala, že to pro ni není to pravé. Odskočila si na soukromou školu do Písku, na níž si pochvaluje výbornou lidskou atmosféru: „Z toho města se…

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200817-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte