Nejdříve to vypadalo jenom na další problém. V Afghánistánu začíná jarní sezona útoků Tálibánu a jejich protivníci z NATO, místo aby posilovali, byli na nejlepší cestě být zase o něco zranitelnější. Kanaďané, nasazení v nejnebezpečnějších oblastech na jihu země, kde zahynulo již více než osmdesát jejich vojáků, oznámili, že už mají osamocené mise plné zuby. Pokud jejich 2500 mužům a ženám v okolí Kandaháru nepřijde na pomoc alespoň dalších tisíc vojáků z řad spojenců, pojedou raději domů.

Tisíc vojáků je na poměry NATO horentní číslo. Příspěvek většiny zemí se pohybuje maximálně v řádech stovek vyzbrojených příslušníků armády. Vyzbrojených navíc ještě neznamená bojeschopných, kvůli různým omezením v možnostech jejich nasazení, způsobených národními zákony nebo typem výcviku, často mohou dělat všechno, jenom ne bojovat s nepřítelem v horách. Pak ale přišlo nečekané řešení – nepříjemnou situaci vyřešili Francouzi.

Do letošních bojů v Afghánistánu tedy NATO vstoupí s 800 francouzskými vojáky navíc. Nebudou sice přímo po boku Kanaďanů, raději vypomohou Američanům na východě, což ale umožní Američanům přesunout tisíc požadovaných vojáků na jih ke Kanaďanům. Vyřešeno.

Smíření kohoutů

Důležitá epizoda z nedávného summitu je typická. NATO, které se stalo v posledních letech symbolem neschopnosti západních zemí dohodnout se mezi sebou v zásadních bezpečnostních otázkách, začíná znovu nacházet společnou řeč. Ne snad že by politici z…

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1859

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte