Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Revoluce na Bobří řece

Co mají společného první český prezident, první muž na Měsíci, šéf Akademie věd ČR, nová rektorka Harvardu, Bill Gates a český ombudsman? Na první pohled nenápadnou položku v životopise, která jim ale přinesla velké věci: jsou to skauti.

Fotografie: „Pomáhat druhým, dělit se o věci, chránit přírodu. Až si po letech budete vozit hnůj, hoši, nezapomeňte na morální hodnoty.“ (Generál Baden-Powell táboří se svými skauty na nedatovaném snímku „kdesi v Hartfordshire“)„Pomáhat druhým, dělit se o věci, chrán - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: „Pomáhat druhým, dělit se o věci, chránit přírodu. Až si po letech budete vozit hnůj, hoši, nezapomeňte na morální hodnoty.“ (Generál Baden-Powell táboří se svými skauty na nedatovaném snímku „kdesi v Hartfordshire“)„Pomáhat druhým, dělit se o věci, chrán - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Co mají společného první český prezident, první muž na Měsíci, šéf Akademie věd ČR, nová rektorka Harvardu, Bill Gates a český ombudsman? Na první pohled nenápadnou položku v životopise, která jim ale přinesla velké věci: jsou to skauti. Tato skutečnost může pomoci k získání nových přátel nebo skvělého místa a ve špatných dobách se naopak snadno mění ve vstupenku do lágru. Skauting byl vždycky hlavně dobrodružstvím a zůstává jím i teď, kdy si jeho vyznavači připomínají sto padesát let od narození otce zakladatele a kdy hnutí samotné slaví stovku. Hlavolam, který dnes čeští skauti řeší, se už ale nejmenuje ježek v kleci. Otázka dne zní, jak tuto zasloužilou, ale trochu staromódní instituci udržet při životě.

„Pojednou začalo pršet. Ustavičné krůpěje těžce dopadaly na stan. Bylo vlhko a protivně. Spát jsem již nemohl. Taková zima mne zachvátila, že jsem se třásl. V holých kolenech mně ryla ošklivá bolest. A stále, stále pršelo. Deky byly zcela mokré; zabalen v ně, klel jsem a vzpomínal na teplou postel doma.“ Těmito slovy popsal na začátku minulého století jednu ze svých prvních nocí na skautském táboře budoucí básník Jiří Wolker. Táborníci se museli postarat úplně o všechno. Stavěli si příbytky, jídelnu, kamna, sami si vařili i prali. Mnohdy byli tak vyčerpaní, že se jim draly slzy do očí. Přesto na skautskou zkušenost nedali dopustit. „Neodejdu odtud s prázdnou. Nejen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

20078-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.