Správci české kultury obhlížejí krajinu po bitvě a hledají poučení z vládnutí kumštýřů.

Hoří, mělo by se začít hasit, ale siréna pořád nikde. Tak by se dala charakterizovat situace na ministerstvu kultury. V jeho čele se od začátku devadesátých let vystřídalo jedenáct ministrů, za posledního půl roku dokonce hned čtyři: Jandák, Štěpánek, Třeštíková a Jehlička. Výsledkem jejich vlády se zatím zdá být jen úpadek úřadu a obrovská kupa restů.

Za úřadování divadelního režiséra Pavla Dostála se zdálo, že jediným problémem ministerstva kultury je nedostatek peněz. Ostatní potíže dokázal ministr úspěšně tlumit svým šarmem. Jako úřad plný průšvihů se začalo ministerstvo jevit s příchodem herce Vítězslava Jandáka. Ten začal rozsáhlé personální změny a rozdával trestní oznámení na všechny strany. Není divu, že Jandákův následník, další herec Martin Štěpánek už popisuje své čtyři měsíce ve funkci jako „procházku minovým polem“. Helena Třeštíková tajuplným odstoupením temnou auru ministerstva jenom posílila, takže současný ministr Václav Jehlička říká už předem, že je zvědav, „kde je na něj nastražená jaká past“.

Husté atmosféře odpovídají i nevalné aktivity úřadu. Příklad za všechny: Přímo zázraky se čekají od peněz z EU, které by měly přijít na konkrétní projekty. Ministerstvo kultury se má ucházet v letech 2007–2013 o zhruba sedm miliard korun (přibližně celý roční rozpočet). Když ovšem přijdete do kanceláře Aleše…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte