2007-207-mobr-23brdeckovatereza.gif
2007–207-mobr-23brdeckovatereza.gif • Autor: Respekt

2007-207-vobr-23brdeckovatereza.jpg
Fotografie: Tereza Brdečková. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Když jsem včera jela domů, seděli v metru na lavičkách a choulili se chladem. Kapuce jim padaly přes tvář, jejich psi poštěkávali na kolemjdoucí. Bylo jim sotva dvacet. Jsou stejní v Praze, v Berlíně, všude, někdy berou drogy, jindy je to prostě takhle baví a mnozí nemůžou dál a potřebují pomoc. Často se po nich ani neotočím, protože je jich tolik a protože nakonec mají u nás větší šance, než by dostali někde v Bangladéši. Občas po mně chtějí peníze a já jim je nedám, ale chápu je. Oni si myslí, že mi patří svět a že se mám podle toho chovat a postarat se o ně.

Někdy ležíte v posteli s padesátkou na krku a teplotou třicet sedm šest. Venku pět pod nulou a v bance taky. Všichni od vás něco chtějí. Vaše děti jsou drzé, rodiče si od vás vybírají staré dluhy, do budoucna vám sil nepřibude, zato závazků ano. K tomu každou chvíli někdo volá. Komu teda patří ten svět? Kam sahá moje paměť, vždycky patřil někomu jinému: těm rodičům, dospělým, pedagogům, komunistům, mužům, těm bohatým. A ti všichni by se stejně jako já bránili, kdyby jim to člověk řekl: Patří vám svět! Starejte se!

Vždycky se říkalo, že svět patří mladým, a nikdy to nebyla pravda. Ta slova „patří vám svět“ prostě znamenala, že mladí musí poslouchat ty starší: jednou chtěli říci, že se má vstoupit do pionýra, a jindy zase, že si má člověk koupit iPod a boty za pět tisíc. Jisté ale bylo vždycky jedno: svět určitě nikdy…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte