Druhá vláda Mirka Topolánka se konečně klidně usadila v křeslech s jistotou parlamentní důvěry a dala si i vlastní jméno. „Bude to vláda reformní,“ sdělil premiér při obhajobě svého projektu ve sněmovně.

Mirek Topolánek ale dobře ví, že trvalejší reformy s pozitivním ekonomickým dopadem neprosadí jen za podpory dvou poslanců odpadlých od většinového přesvědčení sociální demokracie. Poslanci Pohanka a Melčák sice podepsali jakousi „širší“ dohodu, v níž naznačili, že v některých důležitých bodech podpoří reformní snahy vlády, kabinet ale bude k prosazení svého záměru potřebovat mnohem větší podporu. A to třeba jen z praktických důvodů, protože při tak křehké většině bude velmi těžké, aby všichni vládní poslanci byli vždy ve sněmovně – mnozí z nich jsou ministři, časově velmi vytížení.

Důvodů k hledání širší podpory reforem od sociální demokracie je mnohem víc. Tím nejhlavnějším je záruka trvalosti změn. Skutečné reformy je třeba udělat tak, aby je příští vláda v jiném politickém složení nemohla okamžitě zrušit. Kontinuita vládnutí je nejlepší zárukou ekonomické a sociální stability. Proto také předseda vlády hovořil o sestavení komise pro změny ve zdravotnictví, tedy právě případ reformy, která si žádá širší shodu. A na zdravotnictví se také dá dobře ukázat, že hledaná shoda by nemusela být tak obtížná, jak to ze silácké rétoriky vládce nad Lidovým domem vypadá.

Platba ze recept už není tabu

Při vyjednávání o…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte