2007-183-mobr-10A.gif
2007–183-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-183-vobr-10A.jpg
Fotografie: Jenom ti nejstarší Albánci šli volit, mladší se už od Srbska odřízli. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Může za to Kosovo? Tato otázka jako by interpretovala výsledek srbských voleb. Vyhrála totiž Srbská radikální strana, jejíž předák Vojislav Šešelj se zodpovídá z válečných zločinů v Haagu, strana, která nabízí Velké Srbsko, orientaci na Rusko i Čínu a boj za Kosovo do posledního muže. Skutečnost není tak černobílá.

Až přijde střet s realitou

Kosovo jistě hraje svoji roli, ale ne takovou, jak by se mohlo zdát. Radikálové získali stejně hlasů jako při minulých volbách. A dokonce i trochu proměnili rétoriku, jež zamířila k heslům o sociální spravedlnosti, boji proti korupci a „zemědělství jako základu národní ekonomiky“.

Průměrný volič radikálů není člověk, který spí doma s kalašnikovem a na rozkaz podřezává Chorvaty, Bosňáky či Albánce. Radikály volí ti, kdo ztratili ekonomickou a společenskou transformací: chudí, méně vzdělaní, lidé z venkova a malých měst i srbští uprchlíci z ostatních částí bývalé Jugoslávie – tedy ti, kteří právě Šešeljově politice vděčí za to, že přišli o střechu nad hlavou.

Naproti tomu urbánní Srbsko reprezentují voliči demokratického bloku, který získal v úhrnu většinu. Jsou to mladí, vzdělaní lidé, pro něž je evropská perspektiva přece jen důležitější než to, komu bude patřit Kosovo – chudý kus země, kde stejně v životě nebyli a kde žijí skoro dva miliony Albánců, kteří už za žádných okolností součástí Srbska být nechtějí.…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte