Když při jednom z prvních koaličních jednání o nynější vládě zmínili Bursíkovi zelení poprvé téma boje proti globálnímu oteplování, budoucí ministr průmyslu Martin Říman v rozčilení odešel z místnosti. Poslouchat takové bludy, či je dokonce mít v programovém prohlášení vlády bylo ještě nedávno pro politika ODS těžko představitelné.

Teď je globální oteplování a snaha omezit vliv člověka na něj jedním z hlavních témat ekonomického fóra v Davosu (a také internet nebo světová chudoba) a čeští politici u toho nejsou. Proč by také měli být? Ještě nedávno měli premiéra, který říkal, že počítač je přece od slova počítat, a kdo to nechápe, je debil. Teď mají prezidenta, který považuje nevládní organizace – motor boje proti chudobě – za škůdce demokracie a podle něhož jsou vědecké hypotézy o vlivu lidí na globální změnu klimatu – dnes už plnohodnotná agenda světových lídrů – „nejhorším omylem lidstva“.

Od konce kuponové privatizace a odchodu Havla už Česko zkrátka nepatří mezi místa, odkud se čeká nějaká inspirace. Máme staromódní socialisty držící se zuby nehty starých klišé, jako že školné na vysokých školách brání chudým studovat, že platit u lékaře je nelidské nebo že byt je zvláštní druh nárokového zboží, jehož cena se musí regulovat. Vedle toho máme směšně zaťatou pravici, která radši obhajuje pohodlí lobbistů, než by řešila vážné, vědou podložené výzvy. Spor kolem globálního oteplování je dnes nejkřiklavějším příkladem.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte