Prý už byla potřena, zatlačena a vytěsněna. A přece se o ní začalo opět mluvit. Symbol globálního terorismu znovu zaměstnává USA, Evropu i Pákistán.

Slyšeli jste o teorii mucholapky? Mezi stratégy je to používaný výraz a má i své heslo na Wikipedii. Jeho obsah shrnul americký velící generál v Iráku Ricardo Sanchez: „Amerika tu svou přítomností vytváří terč, řekl bych magnet pro teroristy. Přesně tam, kde s nimi chceme bojovat. To zároveň ochrání Američany před jejich útokem přímo ve Spojených státech.“

Ať už ten argument zní jakkoliv demagogicky, v poslední části funguje, útok na USA se skutečně neopakoval. V té hlavní ale ne, teroristé se činí i mimo bojiště. Právě teď upozornil na oživení pozapomenuté al-Káidy šéf amerického zpravodajství John Negroponte. Al-Káida se také stále častěji objevuje i v mediálních zprávách. Co se to děje?

Jedna věc je jistá. Irák skutečně přitahuje teroristy. To však nebrání jejich kolegům, dokonce ani legendám globálního terorismu, aby se profilovali jinde ve světě. Díky tomu se už obohatila i terminologie – „nová al-Káida“, „al-Káida 2.0“, „hnutí al-Káida“.

Domácí, ale vycvičení

Podle Johna Negroponteho al-Káida Ameriku velmi znepokojuje. Přitom ještě v říjnu si jeho šéf George Bush pochvaloval: „Vítězíme. Al-Káida je na útěku.“ Čím teď vlastně znepokojuje? Nikoliv ohrožením samotných USA, ale svými kontakty. Ty totiž…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte